Jogová etiketa

STRAVA

Pred lekciou je vhodné dať si len ľahké jedlo, najlepšie max. 2 hodiny pred cvičením. Počas dňa dodržujte pitný režim. Na niektorých hodinách jogy sa budete potiť 🙂

PRÍCHOD NA LEKCIU

Ideálne je prísť cca 10 minút pred začatím lekcie. Štúdio je pre vás k dispozícii vždy 15 minút pred a 15 minút po skončení lekcie. Včasným príchodom preukazuješ rešpekt svojmu lektorovi, spolucvičiacim a tiež samým sebe. Ak sa niekedy výnimočne omeškáte, vstupujte prosím do miestnosti potichu.

V ČOM CVIČIŤ

Na cvičenie si prines pohodlné oblečenie, ktoré Ti umožňuje voľnosť pohybu. Treba myslieť na to, že cvičenie je skupinové a pri niektorých štýloch jogy sa zapotíme. Sme často blízko seba, preto je vhodné venovať pozornosť aj hygienickým návykom a pred hodinou sa osprchovať, mať čisté chodidlá a použiť deodorant. Vezmi si so sebou uterák ktorý budeš mať na alebo pri podložke počas cvičenia. Cvičí sa bez obuvi naboso.

NA ČOM CVIČIŤ

Cvičíme na podložkách – jogamatkách (nie na kempingových karimatkách). Z hygienických aj praktických dôvodov je ideálne mať svoju vlastnú kvalitnejšiu podložku určenú na dynamickejšiu formu jogy (pevná, nie veľmi hrubá a protišmyková). Ak svoju podložku zatiaľ nemáš, u nás v štúdiu Ti ju požičiavame. V Harmony štúdiu tiež máme k dispozícií na predaj všetky pomôcky na jogu. Ostatné pomôcky ako deky, kvádre, bolstre, sú pre Teba počas hodiny k dispozícií. To s akými pomôckami sa bude na hodine bude pracovať, vám povie lektor na úvod lekcie.

INFORMUJ LEKTORA

Hovor so svojim lektorom v prípade, že máš zdravotné alebo akékoľvek iné obmedzenia. Pred začiatkom hodiny ho informuj a neboj sa požiadať ho o radu. Obzvlášť na hodinách jogy pre zdravý chrbát.

STÍŠ MOBIL I SEBA

Je vhodné prísť na cvičenie v pokoji a v pohode. Pokiaľ na hodinu prichádzaš práve s víziou dosiahnutia pokoja, nájdi si v miestnosti svoje miesto a uveleb sa na podložke ešte predtým, než sa lekcia začne.  Ak sa s niekym rozprávaš, rob to potichu, s ohľadom na spolucvičiacich – niektorí sa začnú už pred hodinou vnárať do seba. Mobil si nechaj doma, alebo vypnutý v šatni. Vibrácie či zvonenia rušia všetkých účastníkov vrátane Teba, obzvlášť počas záverečnej relaxácie, ktorá býva sprevádzaná tichom.

NAČÚVAJ SVOJMU TELU

Joga je o ceste k sebe, nenúť sa robiť polohy, na ktoré sa momentálne necítiš, modifikuj pozície za pomoci pomôcok, alebo ich úplne vynechaj. Počúvaj svoje telo a rešpektujte ho. Niektoré hodiny si vyžadujú vyššiu fyzickú výkonnosť. O to zvlášť buď k sebe ohľaduplný/ohľaduplná a nesnaž sa napodobovať pozície tých, ktorí už jogu cvičia dlhšie. Všetky ásany (pozície) by mali byť pre Teba príjemné.