Eva Jurčová

You are here: Home / Eva Jurčová

Eva Jurčová

Zakladateľka Harmony studia
Eva Jurčová

Aj napriek tomu (alebo možno práve preto ), že som aktívny typ človeka, joga mi učarovala natoľko, že sa stala súčasťou môjho života.

Prvýkrát som prišla do kontaktu s jogou v roku 2004. Zoznamovala som sa s ňou postupne, a keďže som v tom čase žila v Prahe, mala som mnoho možností, kam za jogou ísť. Venovala som sa Ashtanga joge, Iyengar joge, Hatha joge či Kundalini joge. Chodila som aj na šamanské semináre, rodinné konštelácie, spontánny tanec… V roku 2007 som mala pocit, že sa chcem v oblasti jogy viac vzdelávať a rozhodla som sa ísť na cestu štúdia inštruktora jogy. Boli to krásne chvíle plné radosti, nových poznatkov, otvorených ľudí a nových skúseností.

Po ukončení tohto vzdelávania ma zlákala Ashtanga joga a začala som sa jej intenzívne venovať, respektíve sa o to usilovala, nakoľko som v tej dobe mala dve malé deti a každodenná prax, ktorá je pri Ashtange tak dôležitá, bola veľkou výzvou. Denne som cvičiť nestíhala, no cvičila som veľmi skoro ráno a najmä na hodinách s Lenkou Kýrovou a Daliborom Štědronským. Neskôr som tiež absolvovala workshop s Daliborom Štědronským, ktorý ma ešte hlbšie zasvätil do Ashtangy a odovzdal mi mnoho cenných rád. Za môjho učiteľa pokladám aj Jara Páveka, od ktorého som tiež mala možnosť sa veľa naučiť.

Každý seminár, či už bol o joge, o zdravom pohybe, ajurvéde, šamanských rituáloch, čínskej medicíne, alternatívnych možnostiach liečenia alebo o čchi kung, ma niekam posunul a niečo mi dal. Dnes už jogu vnímam trošku inak. Joga nie je pre mňa len ásanová prax. Je to hlboká cesta do svojej podstaty.  Všetko so všetkým súvisí.  Záujem o jogu, roky praxe, okamihy strávené s rôznymi ľuďmi – všetky tieto zážitky sa vo mne pospájali a ja sa ich snažím ako celok odovzdávať na hodinách jogy.

Cesta jogy ma tiež naučila viac vnímať svoje telo, dych, pocity a emócie. Uvedomovať si reakcie tela na emócie. Keď sa naučíme pracovať so svojim dychom a pozornosťou, prichádza uvoľnenie a utíši sa myseľ, s ktorou tak môžeme pracovať. Keď vyrovnáme dych, vyrovná sa telo. Pravidelná vnútorná prax ma učí byť pozorovateľom.

Vedomou prácou môžeme zmeniť nastavenie tela, dychu ale aj vnímanie sveta okolo seba. S láskou a vďačnosťou. Joga je pre mňa poslanie.

Eva